Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)

Tarihler


1. Oturum: 2 Aralık Çarşamba (19:30-22:00)
2. Oturum: 9 Aralık Çarşamba(19:30-22:00)
3. Oturum: 16 Aralık Çarşamba (19:30-22:00)
4. Oturum: 23 Aralık Çarşamba (19:30-22:00)
5. Oturum: 30 Aralık Çarşamba (19:30-22:00)
6. Oturum: 6 Ocak Çarşamba (19:30-22:00)
İnziva ve Sessizlik Günü: 10 Ocak Pazar (10:00-16:00)
7. Oturum: 13 Ocak Çarşamba (19:30-22:00)
8. Oturum: 20 Ocak Çarşamba (19:30-22:00)

Yer


Tüm oturumlar ve sessiz inziva günü, Zoom platformu üzerinden online gerçekleşecektir.

Detaylar


 • Grup Programıdır.
 • 8 hafta sürer ve haftada bir gün 2.5 saatlik oturumlar yapılır.
 • Bu tarihler için programa en fazla 14 kişi kabul edilecektir.
 • 6. ve 7. haftalar arasında Sessiz İnziva Günü vardır. Katılımcılar 6 saat boyunca sessizlik içinde, eğitmen yönlendirmesi ile Mindfulness meditasyonları uygular.
 • Sessiz İnziva Günü ile birlikte tüm programda 26 saatlik eğitim/uygulama yapılmış olur.
 • Katılımcılara, günlük Mindfulness pratikleri için, 8 hafta boyunca kullanacakları ses kayıtları verilir. Eğitim sonrası ses kayıtları katılımcılarda kalır.
 • Katılımcılara içinde bilgi ve uygulamaların olduğu el kitabı verilir.
 • Program sonunda katılımcılara Uluslararası Geçerliliği Olan Sertifika verilir. (Eğitmen sertifikası değildir. İleride eğitmen sürecine başlamak isteyenler için gereklidir)
 • Program, University of Massachusetts’ten Tıp Doktoru, Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından 1979’da bulunmuştur. Aynı içerik 40 yıldır tüm dünyada, orijinali korunarak uygulanmaktadır.
 • Program tüm dünyada MBSR Eğitmenlik sürecini tamamlamış eğitmenler tarafından yürütülür. Eğitmenin MBSR Eğitmen Network’lerinde kaydı olması ve “Good Practice Guideline”ı takip etmesi önemlidir.
 • Katılımcının yaşam boyu bir kez MBSR kursuna katılması, Mindfulness’ı tüm açılarından öğrenmesi ve hayatında uygulamaya devam edebilmesi için yeterlidir.

Kayıt ve Ücret


Program Katılım Ücreti: 2.000 TL + KDV

Erken Kayıtta (11 Kasım’a kadar) %15 indirim ile 1.700 TL + KDV

Öğretmen ve Öğrenciler için %30 indirim ile 1.400 TL + KDV

Kayıt ve bilgi için : merve@mervekarakus.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.


MBSR Programı için Katılımcılar Ne Dedi?


8 haftalık Mindfulness Temelli Stres Azaltma programını belki de en ihtiyaç duyduğum pandemi döneminde tamamladım. Stresi azaltacak ve hayatın her alanında kullanılabilecek pratik teknikler hayatımı şimdiden kolaylaştırmaya başladı. Her seans sonrası kendimde bir iyilik hali hissettim. Hayatını güzelleştirmeye çabalayan iyi kalpli insanlarla tanışmak çok güzeldi. Programa devam etmemde en önemli etkenlerden biri de, eğitmenimiz Merve’nin dinginliği ve güven veren güler yüzü idi.
Hatice, 45, Akademisyen
Meditasyona nereden başlayacağımı bilemediğim, dünyadaki tüm insanlar gibi benim de kaygı düzeyimin yüksek olduğu salgın döneminde MBSR ile tanıştım. Program bana gelecekte ve geçmişte gezinerek yorulan zihnime istediğimde tutunabileceğim çapaları armağan etti. Mindful, farkında olma hali yaşamı daha doyurucu deneyimleyebilmeyi keşfettirdi. Bu hal, duygularımız, zihnimiz ve bedenimizle birlikte benim için en iyi olan tavrımı özgürce seçmeyi öğretti. Bunları meditasyon disiplinini çok iyi aktarabilmenin yanında sesiyle, ruhuyla içselleştirdiğini gösteren ve yaşayabilen eğitmenimizden öğrenmek çok keyifliydi.
Melek, 39, Bankacı
Hayatta hiçbir şey tesadüf değildir. Benim için de sevgili Merve Hanımla MBSR programı sayesinde buluşmamız da tesadüf değildi. 8 hafta hep birlikte geçirdiğimiz bu süreç bana hayatımdaki stresi yönetebilmeyi, anda kalmanın anlamını, öz-şefkat ve kabul pratikleriyle günlük yaşantımızın nasıl kolaylaşabildiğini öğretti. Her şey için sonsuz teşekkürler Merve Hanım.
Çiğdem, 42, Doktor
MBSR insanın kendi olma yolculuğunda atılacak güzel adımlardan biri. Çünkü varlığımıza öfke ve stres altındayken ulaşmamız zor. Zihin, geçmiş ve gelecekle bu kadar meşgulken “an”ı kaçırdığımız her dakika stres daha çok artıyor. Fakat zihni gözlemlemeyi öğrenip, duygu ve düşünceleri bastırmaya çalışmak yerine onları kabul ederek tepkilerimizi değiştirmeye başladığımızda deneyimlerimiz de değişiyor. İşte bu varoluş yolculuğunda zihnim bir yaprak gibi oradan oraya savrulurken bütün hoşgörü ve şefkatiyle 8 hafta boyunca yoluma ışık tutan, sonunda benim de kendime şefkatle yaklaşmamı sağlayan Merve’ye ve MBSR grubuna teşekkür ediyorum.
Burçak, 34, Psikolojik Danışman
Program oldukça yararlıydı. Özellikle özşefkat konusunda bende farkındalık yarattı. Aslında yaşamda en değerli şeyin önce kişinin kendi varlığı olduğunu fark ettim. Merve Hoca gerçekten mükemmel bir eğitmen. Çok teşekkür ederim. Ekip olarak oldukça başarılısınız.
Berna, 26, Araştırma Görevlisi
MBSR programına stresli anlarda gelişen davranışlarımı, hislerimi anlayıp tepkilerimi kontrol etme niyetiyle katıldım. Program bana sadece stresi yönetmeyi öğretmedi. Bu program aynı zamanda kişinin kendisinin ne kadar değerli olduğunu da hatırlattı. Program devam ederken etkisini anlamaya başlamıştım. Gruptaki arkadaşlarımın paylaşımları çok değerliydi ve inziva günü beni çok etkiledi. Programdan sonra da pratiklere devam ediyorum. Gün geçtikçe iç huzurumda, öz-şefkatte, stresli zamanlarda sergilediğim davranışımda yavaş yavaş değişimler gözlemliyorum. Ve son olarak Merve Karakuş’a çok teşekkür ederim. İyi ki yollarımız kesişmiş. Bana kattıkları paha biçilemez. Umarım tekrar yollarımız kesişir.
Müge, 35, Denizyolu Taşımacılığı
MBSR programı sayesinde hem farkındalığım arttı hem de iş ve özel yaşamımda stresimi yönetebilir hale geldim. Hayattan tat alma ve mutluluk seviyemde ciddi bir artış da sağlamış oldu. Gerçekten hayatıma bu denli katkısı olacağını düşünmemiştim. Keşke çok daha önce tanışsaydım bu programla. Sevgili eğitmenimizin katkısı çok büyük. Teşekkür ediyorum.
Eylem, 27, Kimya Mühendisi
Merve Karakuş hocadan aldığım 8 haftalık MBSR programı hayatımda bana nefes alabileceğim pek çok pencere açtı. Nefes, farkındalık, anda kalmak gibi konularla ilgili aldığım bilgiler, Mindfulness pratiklerini öğrenmek ve uygulamak gündelik hayatımda, kendime ve dünyaya bakışımda anlamlı değişimler oluşturdu. Kendime, duygularıma, bedenime daha fazla yaklaştığım bir süreç oldu benim için. Merve Hocanın grup üyelerine bu süreçte tüm dikkatini vererek eşlik etmesi ayrıca çok kıymetli ve ilham vericiydi. Program kesinlikle haftada bir buluşmalarla sınırlı değil. 8 haftanın her gününe ve sonrasına da uzanan bir süreç. O yüzden çok değerli bir süreç oldu benim için ve olmaya da devam ediyor. İyi ki bu değerli programa katılmışım.
Rabia, 30, Akademisyen
MBSR programı bana kendimi tanımayı, düşüncelere, duygulara şefkatle yaklaşmayı, onları istememekten ziyade, zorlayıcı düşünce ve duygularla oturup “kendime nasıl yardım edebilirim” sorusunu sormayı öğretti. Yaşadığım stresin çoğunun durumlara verdiğim tepkilerden kaynaklandığını fark ettim. Bu yolculuk, kendime öz-şefkatle yaklaşmama da olanak sağladı. Bir öğrenci olarak bunları derslerde, sınavlarda uygulayabilmek ve stres anında artık programdan sonra refleks olarak bir an için durup düşünebilmek bana MBSR’ın kattığı değerli şeyler. Mindfulness’ı hayat boyu deneyimlemek, yaşadığınız her anın içinde barındırmak için çok güzel bir olanak bu program. Mindful olma hali, hayatın her zaman içinde ve bunu fark edebilmek çok güzel bir duygu.
Pınar, 22, Öğrenci
Bu yolculukta, kendimle temas etmek en zorladığım şeylerden biriydi ve Merve hocamın yumuşacık sesinden yönlendirildiğim meditasyonlar, buluşmalar sayesinde bunu sağladım. Mutluluk ve huzur doluyum. Varlığı için teşekkür ederim. Artık hayatımda ilerleyebileceğim, değişip dönüşebileceğim adımlar atıyorum. Bunun için kendime alan açmaya cesaret gösteriyorum.
Fatoş, 34
Yaşam akıp giderken bir sürü duygu yaşıyoruz. Ve yaşadığımız olaylara verdiğimiz tepkiler ile vermek istediğimiz yanıtlar arasında farklar olabiliyor. İşte Mindfulness tam burada devreye giriyor. Tepki yerine nasıl yanıt verebileceğimizi, stresi nasıl yönetebileceğimizi öğretiyor. MBSR programı bana hayatı verimli yaşayabilme şansımın anların içinde gizli olduğunu ve stresimi nasıl yönetebileceğimi öğretti. Artık kendimle daha keyifli zamanlar geçiriyorum. Herkes kendine bu şansı vermeli.
Feyha, 25, Psikolojik Danışman
MBSR programına, zihinsel olarak sürekli koşturduğumu ve kendi çabamla durmak için ne yapabileceğimi bilemediğim için başladım. Program zihnimle bedenimi dengelemekte bana gerçekten çok yardımcı oldu. Bunu anda kalmayı, farkındalığımı geliştirip kendimi dinlemeyi öğreterek yaptı. Herkese tavsiye ederim.
Eda, 32, Finans Müdürü
MBSR programı kendime bir hediyeydi. 3-4 yıldır arzuladığım, gündemimde olan ama hayatın akışında gerçekleştiremediğim bir programdı. Hem kendime hem öğrencilerime farkındalık katmak niyetiyle başladım. Kişisel gelişim konusunda çok fazla okumalar yaptığım ve eğitimler aldığım için konular tanıdıktı. Ama önemli olan içselleştirmek ve eyleme geçmekti. Otomatik pilottan çıkarak, farkında yaşayarak ve yaşamın her anının mucize olduğuna inanarak… Belki de bu kadar beklememin anlamı Merve Karakuş ile tanışmaktı. Çok da iyi oldu. Meditasyon tecrübesi, yaşam şekli ve değer katma isteği ile fark yaratıyor.
Yeliz, 38, Öğretmen
İyi ki katılmışım dediğim harika bir eğitimdi. Sadece stres azaltma yollarını öğrenmekle kalmadık. Kendimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi daha iyi tanıdık ve onlarla baş başa kalmayı öğrendik. Merve Hocamın anlatımı çok naifti ve içerik çok zengindi. Sevgili hocama çok teşekkür ediyorum.
Özlem, 44, Endüstri Mühendisi
Merve Hocamla ve gruptaki diğer arkadaşlarımla aldığım MBSR programı kendime verdiğim en güzel hediyeydi. Yoğun çalışma hayatı içinde stres anlarının farkına vardığım ve bunu yönetebilme becerisi kazandığım, en önemlisi kendime nasıl şefkat göstermediğimi fark ettiğim faydalı bir yoldu. Zihnin hapishanesinden çıkmak gibiydi. Kendime yaptığım bu yolculuk hocamın yumuşak sesi ve bizlere açtığı güvenli alanla taçlandı. Teşekkürler tekrar.
Nazlı, 29, İlkokul Öğretmeni
Programa gelirken, anda kalarak gelecek ve geçmişle ilgili kaygı ve korkularımı normal seviyelere indirgemeyi öğrenmek istiyordum. Olaylara, insanlara ve durumlara daha dingin huzurlu ve ruh-beden-zihin dengesinden bakmaya niyet etmiştim. Şu an dönüp bakınca, iyi ki kendim için bu eğitimi almışım ve 8 haftayı geçirmişim diyorum. Çünkü başardığımı hissediyorum. Korku ve kaygılarımı kabul edip serbest bırakabilmeyi, bu hislerin yarattığı stresi Mindfulness pratikleri ile yönetebilmeyi öğrendim. Ve tabii ki meditasyonu günlük rutinime taşıyabilmek çok değerli.
Firdevs, 42, Bankacı

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;