mindfulnessveduygusaldayaniklilik

Mindfulness ile Şefkati ve Duygusal Dayanıklılığı Artırmak

Live to Bloom Ropörtajı

Mindfulness ve Öz-Şefkat Eğitmeni Merve Karakuş‘a, ülke ve dünya gündemi bir anda ele geçirebilen kötü haberler karşısında olumsuz duygularımızı ve stresimizi nasıl kontrol altında tutabileceğimizi sorduk. Duygusal dayanıklılığı arttırmak ve gerçek anlamıyla şefkati beslemek için önerilerde bulunan Merve kendimizi her kötü hissettiğimizde uygulayabileceğimiz pratik bir mindfulness pratiğini de paylaştı.

Daha fazlasını oku

destekleyen-ic-ses

Destekleyen İç Ses Nasıl Geliştirilir?

Bizi frenleyen ve utanç hissettiren eleştirel iç ses yerine daha yumuşak ve destekleyen iç ses nasıl geliştirilir?

  • “Yine yapamadım”
  • “Ben kötü bir anneyim”
  • “Asla başaramayacağım”

İçimizdeki eleştirel sesin söylediği cümlelerden birkaçı. Hepimizin içinde olan, özellikle bir şeylerin ters gittiğini düşündüğünde konuşan eleştirel ses. 

Başkası bize söylese muhtemelen ufak bir sinir krizi geçireceğimiz, acımasız ve kırıcı bulacağımız bu cümleleri kendimize söylemekte genelde çekinmiyoruz. Peki neden?  

Daha fazlasını oku

mindfulness-keyif

Yaşamdan Mindfulness ile Keyif Almak

Mindfulness şimdiki ana yumuşakça dikkat etmek, fark edilenleri aceleyle yargılamadan karşılamak, otomatik pilottan tepkiler vermek yerine bilinçli, farkında, kendi seçtiğimiz yanıtları vermek demek. Kendi içimizde takınacağımız tutumu, tavrı seçmek! İki unsur aynı sürecin içinde; “yumuşak dikkat” ve “tutum/tavır/yanıt”. Peki yaşamdan mindfulness ile keyif alınabileceğini biliyor musunuz? 

Daha fazlasını oku

Şefkatli Nefes Uygulaması ile Şefkat Pratiği Yapmak

Şefkat, pratik edildikçe ve paylaştıkça çoğalan iyileştirici ve tamamlayıcı bir duygu. Şefkat acıya, zorlanmaya karşı duyarlı olmak ve onları azaltma konusunda istek duymak olarak tanımlanabilir. 

Öncelikle kendimizden başlayarak şefkati geliştirmek önemlidir. Buna öz-şefkat deriz. Daha sonra bizden dışarıya doğru, diğer insanlara doğru şefkat çemberini genişletmek ise şefkat pratiklerinin temelidir. 

Daha fazlasını oku

Şefkat: Kendimizden Başlayarak Diğerlerine Yayılan Sıcak Duygu

Şefkat, anlamaktan gelen sıcak ve iyi hissettiren bir duygudur. Bunu yer yüzündeki her insan tek bir an için bile olsa yaşamıştır. Tüm kalbiyle karşısındaki canlıya, onu ve içinde bulunduğu durumu anlayarak şefkat duymuştur.

Şefkat hissettiğimizde, bedende özellikle kalp hizasında, göğsün ortasında sıcaklık hissi uyanır. Damarlar genişler ve kan akışı ile nefes rahatlar. Bu anlamda şefkat hissi iyileştiren bir duygudur. 

Daha fazlasını oku