Öz Şefkatli Farkındalık Programı (MSC)

Tarihler


Oryantasyon: 7 Şubat Çarşamba (19:30-21:30)
1.Oturum: 14 Şubat Çarşamba (19:30-22:30)
2.Oturum: 21 Şubat Çarşamba (19:30-22:30)
3.Oturum: 28 Şubat Çarşamba (19:30-22:30)
4.Oturum: 6 Mart Çarşamba (19:30-22:30)
5.Oturum: 13 Mart Çarşamba (19:30-22:30)
İnziva Günü: 17 Mart Pazar (10:00-15:00)
6.Oturum: 20 Mart Çarşamba (19:30-22:30)
7.Oturum: 27 Mart Çarşamba (19:30-22:30)
8.Oturum: 3 Nisan Çarşamba (19:30-22:30)

Yer


Tüm oturumlar ve sessiz inziva günü, Zoom platformu üzerinden online canlı olarak gerçekleşecektir.

Program Hakkında


 • Grup programıdır*
 • Program 9 hafta sürer ve 10 buluşmadan oluşur.
 • Buluşmalar Zoom üzerinden online canlı gerçekleşir.
 • Programa uluslararası standartta program etkinliği için tavsiye edilen katılımcı sayısına uygun olarak en fazla 16 kişi kabul edilir. 
 • Haftada bir gün 3 saatlik oturumlar yapılır. 
 • 5. ve 6. Oturum arasında İnziva Günü yapılır. Katılımcılar 5 saat boyunca sessizlik içinde olur ve eğitmen yönlendirmesi ile ard arda öz şefkat ve şefkat uygulamaları yapılır.
 • Gizliğin korunması için kayıt alınmaz. Oturum kaçırılmaması tavsiye edilir. Yine de katılımcı bir ya da bir kaç oturuma katılmazsa, sonraki açılacak gruplarla kaçırdığı telafi yapabilir.
 • Program İnziva Günü ile birlikte toplam 31 saat sürer.
 • Programda  Uluslararası MSC müfredatı takip edilir. Her oturumda konu anlatımları vardır. Her oturumda anlatılan konularla ilgili egzersizler yapılır ve buna ek olarak program boyunca 7 adet meditasyon ve 20 İnformal Pratik (hayatın içinde yapılabilecek pratikler) birlikte uygulanır. 
 • Haftalık destekleyici ev pratikleri ve meditasyon ses kayıtları katılımcılarla paylaşılır.
 • Programı tamamlayanlara Uluslararası Geçerliliği Olan MSC Katılım Sertifikası verilir. Eğitmen sertifikası değildir. CMSC (Center for Mindful Self-Compassion) ile eğitmenlik sürecine başlamak isteyenler için ön koşuldur. 
 • Sertifikaya hak kazanmak için inziva gününe katılım zorunludur. Katılımcı toplamda en fazla 2 kez devamsızlık yapabilir. 2’den fazla devamsızlık durumunda sertifikaya hak kazanılmaz. 1 yıl içinde devam eden gruplarla eksikler telafi edilirse, sertifika verilir. 

    *Program grup terapisi değildir ancak bilimsel olarak kanıtlanmış terapötik etkileri vardır.

MSC (Mindful Self-Compassion) Nedir?


 • Öz Şefkatli Farkındalık (MSC – Mindful Self Compassion) öz şefkat becerisini geliştirmek için tasarlanmış, deneyimsel süreçler içeren 8 haftalık bir programdır.
 • Program, Mindfulness ve psikoterapinin birleştirilmesinde önemli rolü olan Christopher Germer (www.chrisgermer.com) ve öz şefkat alanında öncü bir araştırmacı olan Kristin Neff (www.Self-Compassion.org) tarafından geliştirilmiştir. 
 • MSC, duygusal esenlik kapasitemizi geliştirmek için mindfulness ve öz şefkat becerilerini birleştirir. İlk adım Mindfulness yani farkındalık adımıdır. Bu adım sevgi dolu bir farkındalıkla zor deneyime (düşünceler, duygular ve bedensel hisler) doğru dönmeyi içerir.
 • Ardından öz şefkat adımı gelir. Kendimize, kendi deneyimlerimize sevgi dolu farkındalıkla yaklaşmayı içerir. Mindfulness ve öz-şefkat birlikte, hayatımızın zor anlarına karşı; samimi, bağlantıda kalan bir mevcudiyet durumunu oluştururlar.
 • Yakın bir arkadaşımız zor bir deneyim yaşarken çoğumuz ona karşı şefkat hissederiz. Acı çektiğinizde, başarısız olduğunuzda veya yetersiz hissettiğinizde başkalarına gösterdiğiniz aynı nezaket ve şefkati görmek nasıl olurdu? Tek yapmanız gereken en basit haliyle kendinizi de şefkat çemberine dahil etmektir. Öz şefkat bu anlamda gayet mütevazi bir müdahaledir.
 • Öz şefkat, hayatımızda işler ters gittiğinde kendi kendimizi yatıştırma, rahatlatma ve kendimizi/deneyimimizi geçerli kılmanın yanı sıra yine kendi kendimizi koruma, ihtiyaçlarımızı karşılama ve kendimizi motive etme kapasitesini geliştirmeyi de içerir.
 • Öz şefkat, kısmen de olsa diğerlerine karşı hissettiğimiz doğal şefkatimizle bağlantı kurarak öğrenilir. Öz şefkatli olmayı öğrenmek, diğerlerine karşı şefkatimizi sürdürmemize ve genişletmemize de yardımcı olur.
 • Çok sayıda araştırma öz şefkat becerisinin; duygusal iyilik hali, yaşam zorluklarıyla başa çıkma, daha düşük kaygı ve depresyon düzeyleri, diyet ve egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıklar ve daha tatmin edici kişisel ilişkiler ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. 
 • Öz şefkat insan halimizi kucaklamamızı, en özgün halimizle kendimiz olmamızı sağlayan içsel bir güçtür. Ve şanslıyız ki bu beceri herkes tarafından öğrenilebilir. 

Program Detayları


 • MSC, genel popülasyon için tasarlanmıştır. Katılım için meditasyon deneyimi gerekli değildir. 
 • Program eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık değerlerine dayanmaktadır, bu anlamda herkese açıktır.
 • Her oturum; kısa konu anlatımları, deneyimsel alıştırmalar, meditasyon, grup paylaşımları ve ev pratikleri üzerinde paylaşımları içerir. 
 • MSC, farklı koşullarda bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli formatlarda (örneğin yüz yüze, çevrimiçi, tam veya kısmi eğitimler) öğretilebilir. 
 • MSC bir yolculuktur, bir öz keşif ve öz nezaket macerasıdır. 
 • Öz şefkat, hem duygusal sıkıntılarımızı yatıştırma hem de kendimizi bilinçsizce yıllardır içimizde tutmuş olabileceğimiz acıya doğru açma gibi paradoksal bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, geçmiş travmalar da dahil olmak üzere, program sırasında zorlu duyguların ortaya çıkması muhtemeldir. 
 • MSC eğitmenleri, kurs sırasında katılımcıların kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olma konusunda taahhütte bulunmuştur. Bununla birlikte, katılımcılar, duygusal refahları için birincil sorumluluğu kendileri almalı, programa başlarken bunun bilincinde olmalıdır. 
 • MSC terapötik etkilere sahiptir ancak terapi değildir. Programın vurgusu, kişinin kendi mindfulness ve öz şefkat kaynaklarını güçlendirmesine yardımcı olmaktır. MSC, tıbbi veya ruh sağlığı desteğinin yerine geçmez. 
 • Katılımcılar ayrıca MSC’nin mindfulness temelli bir şefkat eğitimi olduğunun farkında olmalıdır. Program içinde mindfulness ve şefkat el ele ilerler, ancak program özünde bir şefkat eğitimidir ve şefkat ağırlıklı içeriklere sahiptir. 
 • Randomize, kontrollü bir çalışmada*, MSC’nin öz şefkat, başkaları için şefkat, farkındalık ve yaşam doyumunu artırdığı ve depresyon, kaygı ve stresi önemli azalttığı görülmüştür.
 • Bu bulgular kişinin günlük hayatında ne kadar pratik yaptığıyla bağlantılıdır. MSC katılımcılarından günde 1/2 saate kadar evde farkındalık ve öz şefkat uygulamaları yapması istenir ve eğitmenler bu yolda katılımcıları yönlendirir ve destekler.

*A Pilot Study and Randomized Controlled Trial of the Mindful Self-Compassion Program, K.Neff, C.Germer, 2012

Kayıt ve Ücret


Program Ücreti: 5600 TL + KDV
Öğretmen-Akademisyen-Öğrenci-Sağlık Çalışanı: 5200 TL + KDV

ERKEN KAYIT 15 Ocak 2024’e kadar
Program Ücreti: 5200 TL + KDV
Öğretmen-Akademisyen-Öğrenci-Sağlık Çalışanı: 4800 TL + KDV

Kayıt ve detaylı bilgi için merve@mervekarakus.com adresine yazabilirsiniz.

Notlar:

 • Ücrete Dahil Olanlar: 8 haftalık eğitim, meditasyon ses kayıtları, kurs öncesi eğitmenle yapılacak ön görüşme ve Mezunlar Buluşması’na ücretsiz katılım -sadece mezunlara açık pratik odaklı aylık buluşmalar-
 • Program ücreti tercih edilirse iki eşit parçada ödenebilir. İlk ödeme kayıt sırasında, ikinci ödeme programın ilk haftasında yapılır.
 • Paytr altyapısı ile kredi kartı ile ödeme mümkündür. Paytr vade farkı yansıtarak 12 aya kadar taksit imkanı sunar.
 • Öğretmen indirimi tam zamanlı çalışan ana okulu, ilköğretim, lise öğretmenleri ve akademisyenler için geçerlidir.
 • Öğrenci indirimi tam zamanlı ön-lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören, henüz çalışma hayatına başlamamış 26 yaş altı öğrenciler için geçerlidir.
 • Sağlık Çalışanı indirimi sadece sağlık sistemi içinde çalışan kişiler için geçerlidir.

Süreç Nasıl İşler?


 1. Programa katılmaya karar veren katılımcı adayı kendisine gönderilen program bilgilendirme dokümanını dikkatlice inceler. 
 2. Katılıma karar verdiğinde, e-posta ile bağlantısı iletilen “MSC Başvuru Formu”nu doldurur. 
 3. Formun doldurulmasını takiben 48 saat içinde eğitmen/eğitim sorumlusu katılımcı adayına başvuru sonucunu iletir. Sonuç olumluysa bu adımda program ücretinin tamamı veya 1. taksiti ödenir. 
 4. Programa başlamadan önce eğitmen ile bire bir ön görüşme yapılır. Bu görüşme tanışmak ve varsa katılımcının sorularını yanıtlamak içindir. Ayrıca programın katılımcı için uygunluğu başvuru formundaki yanıtlar da dikkate alınarak, katılımcı ve eğitmen tarafından bir kez daha değerlendirilir. (Sık yaşanmasa da ön görüşmede katılıma engel oluşturacak bir durum olduğuna karar verilirse, yapılan ödeme iade edilir.) 

MSC Programı için Katılanlar Ne Dedi?


MSC programı bana öz şefkatin hayatın temel taşı olduğunu yaşatarak öğretti. Ve kendime öz şefkat vererek hayatımın katı, sabit ve tekdüze yönlerinin esnek, hafif, akışta ve merakla ilerlenen bir yolculuğa nasıl dönüştüğüne tanık oldum. Kalbim genişledi, bedenim rahatladı, nefesim hafifledi. Zarafet ve bilgelikle bize katkı sunan Merve’ye ve bu yolculukta bana eşlik eden arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ederim.

Bahanur, Hekim, 46

Öncelikle kendimi bu kadar bilinmezliğin ortasında önce Merve’ye daha sonra bu güzel programa bırakmak benim için paha biçilmez bir deneyimdi. Her şeyin çözümünün kendimde olduğuna beni inandırdığı ve içimdeki sesle dost olmamı sağladığı için Merve’ye sonsuz teşekkür ederim. Merve iyi ki var diyorum ve yeni eğitimlerini dört gözle bekliyorum.

Melis, 30, Öğretmen

Merve ile ilk eğitimim olan MBSR’ da hayata çok farklı bir pencereden bakmayı öğrenmiştim. MSC’de ise kendime iyi bakmayı, kendimi tanımayı ve desteklemeyi öğrendim. Öz şefkatin nasıl temel bir ihtiyaç olduğunu, hem kendimize hem başkalarına verilen şefkatin nasıl iyileştirici olabildiğini, kendi kendinin en yakın dostu, ebeveyni ve can simidi nasıl olunabileceğini öğrendim. Merve’nin yargısız, samimi, destekleyen tutumu ve bilgi birikimi, bildiklerini aktarma şekli ise paha biçilemez. Yeni eğitimlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Nükhet, 42, Yönetici

Her haftasında kendime ve hayata karşı daha şefkatli olmayı öğrendiğim MSC’nin her anına, özellikle şefkatle dinleyen, anlayan, yol gösteren, şefkatin kıymetini öğreten Merve’ye çok teşekkür ederim. Kendine şimdiye kadar hep sert bir sesle konuşan ve böyle güçlü olduğuna inanan biri olarak, 8 haftanın sonunda içimdeki sesin ne kadar yumuşadığını, kendimle olmanın hatta kendim olmanın ne kadar keyifli ve hafif hissettirdiğini görüyorum. Zorlandığım anlarda “Ah canım benim” diyebilmek, gerektiğinde “Hayır buna izin vermeyeceğim” diyerek harekete geçmek, kendi elimi tutmak meğer hep ihtiyaç duyduğum şeymiş. Esas güç, şefkatin kendisiymiş. İyi ki Merve ile bu yolda yürüdüm. Çok teşekkür ederim.

Hazal, 25, Danışman

Anlamını bildiğimizi zannettiğimiz bir kelime olan “Şefkat”in gerçekten ne demek olduğunu MSC ile öğrendim. Öz şefkatin yaşamdaki yerinin bu kadar önemli olduğunun aslında farkında değilmişim. Özellikle şefkatin Yang (harekete geçiren) halini keşfetmek ve hayatıma dahil etmek benim için oldukça önemliydi. Öz şefkatli farkındalık egzersizleri hayatımın geri kalanında benimle olacak ve deneyimlerimi başkalarının yaşlanma süreçlerine katkıda bulunmak için de kullanacağım. İyi ki Merve ile bu yolda yürüdüm. Program bitse de desteğinin hep benimle olacağını biliyorum.

Lutfiye, 25, Gerontolog, Mindfulness Temelli Koç

Merve’yi ilk defa pandemi döneminde MBSR almaya karar verdiğimde tanıdım. Bu eğitimi veren birçok kişi olmasına rağmen, yollarımız (iyi ki) Merve’yle kesişti. Bu buluşmanın uzun soluklu olacağı, ben öz şefkatle ilgilenmeye başlayıp Merve MSC açacağını söylediğinde de netleşti. Öz şefkat eğitimi kendimle ilgili birçok farkındalık kazandırdı. Merve’nin tarzını, dinginliğini seviyorum. Öyle bir noktaya geldik ki, artık konudan bağımsız, Merve’nin açacağı her eğitimi dört gözle bekliyorum. Şairin de dediği gibi ‘bu, hayatınızın en güzel mevsimi’, bunu Merve’nin desteği ile farketmek için geç kalmamalı.

Ceyhan, Akademisyen

MSC insanın hayatta kendine verebileceği en güzel, en değerli armağan. ‘Öz Şefkat’ kelimelerini ilk kez MBSR programında duymuştum. Ancak öz şefkatin gerçekte ne olduğunu, nasıl uygulanacağını Merve’nin büyük özveri ve sevgiyle paylaştığı bu program sayesinde öğrendim. Şefkatli iç sesin gelişebildiğini görmek heyecan verici. Kendine anlayışlı davranmak diğerlerine karşı daha anlayışlı olmanın anahtarıymış meğer. Program süresince Merve sakin ve sıcak enerjisiyle, içten ve anlayışlı yaklaşımıyla, akıcı ve esprili anlatımıyla kendimizi rahat ve güvende hissettiğimiz bir paylaşım ortamı sunarak bize destek oldu. Program bitmiş olsa da desteğini hala gönlümde hissediyorum. Kendisine sonsuz teşekkürler.

Pürnur

MSC kendimle iletişime geçme çabamı fark etmemi sağladı. Yaşam boyu en çok kendinle olduğun bu dünyada, kendinden kaçmanın, kendi yakanı bırakmamanın, önce kendine sonra değer verdiğin insanların hayatına zarar verdiğini fark ettirdi. İçimdeki şefkat potansiyelini kullanarak kendimi dönüştürebilme sürecinin başlangıcı oldu. Dilerim herkes diğerleriyle kolaylıkla paylaştığı bu değerli hazinenin, şefkatin farkına varır ve onu önce kendine vermeyi hatırlar. Sevginin ve şefkatin iyileştirici gücünü öğreten bu program sayesinde kendi elinizden tuttuğunuz bir yaşam mümkün. 

Ezgi, 22, Öğrenci

Merve ile karşılaşmak ve bu programa katılmak hayatımın en büyük iyikilerinden oldu. Yaşamıma bakış açım değişti. Günlük hayatımda kullandığım dil bile güzelleşti. Bence bu programa katılmak her şeye yepyeni gözlerle bakmak gibi. Yeni ve anlayışlı gözlerle.

Berika, 24, Psikolog

MSC’ye başlarken bir yanım kendimi destekliyor, bir yanım eşime, çocuğuma ayıracağım zamanı neden böyle geçiriyorum diye sorguluyordu. Bu eğitim tam da böyle ikilemlere çareymiş aslında. Kendimle sevgi ve şefkat dolu bir farkındalıkla ilişki kurmamı sağlayan 8 hafta için minnettarım. Her dersi bir dost gibi bir sırdaş gibi kendi göğsüme yaslanıp dinledim. Bazen zor bir anı geldi, onunla barışıp ziyaret ettiği için teşekkür edip uğurladım. Bazen şaşırdım, sadece ben değilmişim, hayat herkes için benzermiş demek iyi geldi. Bu eğitim kişisel gelişimden çok öte. Kendime rağmen kendimle buluşup konuştuğum, sürdürülebilir bir ilişkinin mimarı oldu. Katılacak herkese iyi gelmesini dilerim.

Nebahat

Başkalarına kolayca verdiğim şefkat ve anlayışı biraz da kendime verebilmek adına programa kaydoldum. 8 hafta boyunca sevgili Merve’nin uzman desteği ve kolaylaştırıcılığında yargısız, farkındalığa ışık tutan, kendimle bağlantıda, kabulle sarılı bir alanı deneyimledim. 9. haftayı yani hayatımın geri kalanını deneyimlemeye hazırım. Bu program sonunda bir öz şefkat hırkam, bir şükran günlüğüm ve en değerlisi ihtiyaçlarımı duyan bir ben var. En çok buna şükrediyorum.

Fatoş, 36

Başlarda insan kendiyle ilgili yaptığı çalışmaları gözlemlediğimde garip gelse de farkındalık oluşturması ve daha sonraları güzel alışkanlıklara dönüşme sürecini görmek etkileyiciydi. Merve’nin güzel desteği ile Öz Şefkatli Farkındalık programında harika bir 8 hafta geçirdim. Grupla haftalık buluşmalar sanki uzun zamandır birbirimizi tanıyor gibi sıcak samimiydi. İyi ki Merve ile yollarımız kesişmiş.

Filiz

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;

widget -->