Öz Şefkatli Farkındalık Programı (MSC)

Tarihler


Oryantasyon: 20 Ocak Perşembe (19:30-22:30)
1.Oturum: 27 Ocak Perşembe (19:30-22:30)
2.Oturum: 3 Şubat Perşembe (19:30-22:30)
3.Oturum: 10 Şubat Perşembe (19:30-22:30)
4.Oturum: 17 Şubat Perşembe (19:30-22:30)
5.Oturum: 24 Şubat Perşembe (19:30-22:30)
İnziva Günü: 26 Şubat Cumartesi (10:00-15:00)
6. Oturum: 3 Mart Perşembe (19:00-22:00)
7.Oturum: 10 Mart Perşembe (19:30-22:30)
8.Oturum: 17 Mart Perşembe (19:30-22:30)

Yer


Tüm oturumlar ve sessiz inziva günü, Zoom platformu üzerinden online canlı olarak gerçekleşecektir.

Program Hakkında


 • Grup programıdır*
 • Program 8 hafta sürer (hafta sonu grupları 9 hafta) ve 10 buluşmadan oluşur. 
 • Buluşmalar Zoom üzerinden online canlı gerçekleşir.
 • Gruplar en fazla 16 kişidir (grup dinamiklerine göre bu sayı 10 kişiye kadar inebilir) 
 • Haftada bir gün 3 saatlik oturumlar yapılır. 
 • 5. ve 6. Oturum arasında İnziva Günü yapılır. Katılımcılar 5 saat boyunca sessizlik içinde olur ve eğitmen yönlendirmesi ile ard arda öz şefkat ve şefkat uygulamaları yapılır.
 • Gizliğin korunması için kayıt alınmaz. Oturum kaçırılmaması tavsiye edilir. Yine de katılımcı bir ya da bir kaç oturuma katılmazsa, sonraki açılacak gruplarla kaçırdığı telafi yapabilir.
 • Program İnziva Günü ile birlikte toplam 31 saat sürer.
 • Programda MSC müfredatında yer alan, 7 adet meditasyon ve 20 İnformal Pratik birlikte uygulanır. Ek olarak her oturumda o haftanın temasını destekleyen 2-3 egzersiz yapılır. 
 • Haftalık destekleyici ev pratikleri ve meditasyon ses kayıtları katılımcılarla paylaşılır.
 • Programı tamamlayanlara Uluslararası Geçerliliği Olan MSC Katılım Sertifikası verilir. Eğitmen sertifikası değildir. CMSC (Center for Mindful Self-Compassion) ile eğitmenlik sürecine başlamak isteyenler için ön koşuldur. 
 • Sertifikaya hak kazanmak için inziva gününe katılım zorunludur. Katılımcı toplamda en fazla 2 kez devamsızlık yapabilir. 2’den fazla devamsızlık durumunda sertifikaya hak kazanılmaz. 1 yıl içinde devam eden gruplarla eksikler telafi edilirse, sertifika verilir. 

    *Program grup terapisi değildir ancak bilimsel olarak kanıtlanmış terapötik etkileri vardır.

MSC (Mindful Self-Compassion) Nedir?


 • Öz Şefkatli Farkındalık (MSC – Mindful Self Compassion) öz şefkat becerisini geliştirmek için tasarlanmış, deneyimsel süreçler içeren 8 haftalık bir programdır.
 • Program, Mindfulness ve psikoterapinin birleştirilmesinde önemli rolü olan Christopher Germer (www.chrisgermer.com) ve öz şefkat alanında öncü bir araştırmacı olan Kristin Neff (www.Self-Compassion.org) tarafından geliştirilmiştir. 
 • MSC, duygusal esenlik kapasitemizi geliştirmek için mindfulness ve öz şefkat becerilerini birleştirir. İlk adım Mindfulness yani farkındalık adımıdır. Bu adım sevgi dolu bir farkındalıkla zor deneyime (düşünceler, duygular ve bedensel hisler) doğru dönmeyi içerir.
 • Ardından öz şefkat adımı gelir. Kendimize, kendi deneyimlerimize sevgi dolu farkındalıkla yaklaşmayı içerir. Mindfulness ve öz-şefkat birlikte, hayatımızın zor anlarına karşı; samimi, bağlantıda kalan bir mevcudiyet durumunu oluştururlar.
 • Yakın bir arkadaşımız zor bir deneyim yaşarken çoğumuz ona karşı şefkat hissederiz. Acı çektiğinizde, başarısız olduğunuzda veya yetersiz hissettiğinizde başkalarına gösterdiğiniz aynı nezaket ve şefkati görmek nasıl olurdu? Tek yapmanız gereken en basit haliyle kendinizi de şefkat çemberine dahil etmektir. Öz şefkat bu anlamda gayet mütevazi bir müdahaledir.
 • Öz şefkat, hayatımızda işler ters gittiğinde kendi kendimizi yatıştırma, rahatlatma ve kendimizi/deneyimimizi geçerli kılmanın yanı sıra yine kendi kendimizi koruma, ihtiyaçlarımızı karşılama ve kendimizi motive etme kapasitesini geliştirmeyi de içerir.
 • Öz şefkat, kısmen de olsa diğerlerine karşı hissettiğimiz doğal şefkatimizle bağlantı kurarak öğrenilir. Öz şefkatli olmayı öğrenmek, diğerlerine karşı şefkatimizi sürdürmemize ve genişletmemize de yardımcı olur.
 • Çok sayıda araştırma öz şefkat becerisinin; duygusal iyilik hali, yaşam zorluklarıyla başa çıkma, daha düşük kaygı ve depresyon düzeyleri, diyet ve egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıklar ve daha tatmin edici kişisel ilişkiler ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. 
 • Öz şefkat insan halimizi kucaklamamızı, en özgün halimizle kendimiz olmamızı sağlayan içsel bir güçtür. Ve şanslıyız ki bu beceri herkes tarafından öğrenilebilir. 

Program Detayları


 • MSC, genel popülasyon için tasarlanmıştır. Katılım için meditasyon deneyimi gerekli değildir. 
 • Program eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılık değerlerine dayanmaktadır, bu anlamda herkese açıktır.
 • Her oturum; kısa konu anlatımları, deneyimsel alıştırmalar, meditasyon, grup paylaşımları ve ev pratikleri üzerinde paylaşımları içerir. 
 • MSC, farklı koşullarda bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli formatlarda (örneğin yüz yüze, çevrimiçi, tam veya kısmi eğitimler) öğretilebilir. 
 • MSC bir yolculuktur, bir öz keşif ve öz nezaket macerasıdır. 
 • Öz şefkat, hem duygusal sıkıntılarımızı yatıştırma hem de kendimizi bilinçsizce yıllardır içimizde tutmuş olabileceğimiz acıya doğru açma gibi paradoksal bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, geçmiş travmalar da dahil olmak üzere, program sırasında zorlu duyguların ortaya çıkması muhtemeldir. 
 • MSC eğitmenleri, kurs sırasında katılımcıların kendilerini güvende ve rahat hissetmelerine yardımcı olma konusunda taahhütte bulunmuştur. Bununla birlikte, katılımcılar, duygusal refahları için birincil sorumluluğu kendileri almalı, programa başlarken bunun bilincinde olmalıdır. 
 • MSC terapötik etkilere sahiptir ancak terapi değildir. Programın vurgusu, kişinin kendi mindfulness ve öz şefkat kaynaklarını güçlendirmesine yardımcı olmaktır. MSC, tıbbi veya ruh sağlığı desteğinin yerine geçmez. 
 • Katılımcılar ayrıca MSC’nin mindfulness temelli bir şefkat eğitimi olduğunun farkında olmalıdır. Program içinde mindfulness ve şefkat el ele ilerler, ancak program özünde bir şefkat eğitimidir ve şefkat ağırlıklı içeriklere sahiptir. 
 • Randomize, kontrollü bir çalışmada*, MSC’nin öz şefkat, başkaları için şefkat, farkındalık ve yaşam doyumunu artırdığı ve depresyon, kaygı ve stresi önemli azalttığı görülmüştür.
 • Bu bulgular kişinin günlük hayatında ne kadar pratik yaptığıyla bağlantılıdır. MSC katılımcılarından günde 1/2 saate kadar evde farkındalık ve öz şefkat uygulamaları yapması istenir ve eğitmenler bu yolda katılımcıları yönlendirir ve destekler.

*A Pilot Study and Randomized Controlled Trial of the Mindful Self-Compassion Program, K.Neff, C.Germer, 2012

Kayıt ve Ücret


Program Ücreti: 2400 TL + KDV*

Kayıt ve detaylı bilgi için merve@mervekarakus.com adresine yazabilirsiniz.

*Program ücreti tercih edilirse 2 eşit parçada ödenebilir 1.ödeme kayıt sırasında, 2.ödeme programın ilk haftasında yapılır. Ek olarak Iyzico altyapısı ile kredi kartı ile ödeme mümkündür. Iyzico vade farkı yansıtarak taksitlendirme imkanı da sunar. (Son kontrol ettiğimizde 3 aya bölmek için 48,20 TL, 6 aya bölmek için 125,21 TL fark yansıtılıyordu)

Süreç Nasıl İşler?


 1. Programa katılmaya karar veren katılımcı adayı kendisine gönderilen program bilgilendirme dokümanını dikkatlice inceler. 
 2. Katılıma karar verdiğinde, e-posta ile bağlantısı iletilen “MSC Başvuru Formu”nu doldurur. 
 3. Formun doldurulmasını takiben 48 saat içinde eğitmen/eğitim sorumlusu katılımcı adayına başvuru sonucunu iletir. Sonuç olumluysa bu adımda program ücretinin tamamı veya 1. taksiti ödenir. 
 4. Programa başlamadan önce eğitmen ile bire bir ön görüşme yapılır. Bu görüşme tanışmak ve varsa katılımcının sorularını yanıtlamak içindir. Ayrıca programın katılımcı için uygunluğu başvuru formundaki yanıtlar da dikkate alınarak, katılımcı ve eğitmen tarafından bir kez daha değerlendirilir. (Sık yaşanmasa da ön görüşmede katılıma engel oluşturacak bir durum olduğuna karar verilirse, yapılan ödeme iade edilir.) 

MSC Programı için Katılımcılar Ne Dedi?


Başkalarına kolayca verdiğim şefkat ve anlayışı biraz da kendime verebilmek adına programa kaydoldum. 8 hafta boyunca sevgili Merve’nin uzman desteği ve kolaylaştırıcılığında yargısız, farkındalığa ışık tutan, kendimle bağlantıda, kabulle sarılı bir alanı deneyimledim. 9. haftaya yani hayatımın geri kalanına hazırım. Bu program sonunda bir öz şefkat hırkam, bir şükran günlüğüm ve en değerlisi ihtiyaçlarımı duyan bir ben var. En çok buna şükrediyorum.

Fatoş, 36

Merve’yi ilk defa pandemi döneminde MBSR almaya karar verdiğimde tanıdım. Bu eğitimi veren birçok kişi olmasına rağmen, yollarımız (iyi ki) Merve’yle kesişti. Bu buluşmanın uzun soluklu olacağı, ben öz şefkatle ilgilenmeye başlayıp Merve MSC açacağını söylediğinde de netleşti. Öz şefkat eğitimi kendimle ilgili birçok farkındalık kazandırdı. Merve’nin tarzını, dinginliğini seviyorum. Öyle bir noktaya geldik ki, artık konudan bağımsız, Merve’nin açacağı her eğitimi dört gözle bekliyorum. Şairin de dediği gibi ‘bu, hayatınızın en güzel mevsimi’, bunu Merve’yle farketmek için de kesinlikle geç kalmamalı.

Ceyhan, Akademisyen

Merve ile karşılaşmak ve bu programa katılmak hayatımın en büyük iyikilerinden oldu. Yaşamıma bakış açım değişti. Günlük hayatımda kullandığım dil bile güzelleşti. Bence bu programa katılmak her şeye yepyeni gözlerle bakmak gibi. Yeni ve anlayışlı gözlerle.

Berika, 24, Psikolog

Her haftasında kendime ve hayata daha da şefkatli olmayı öğrendiğim MSC’nin her anına, özellikle her daim şefkatle dinleyen, anlayan, yol gösteren, şefkatin kıymetini öğreten Merve’ye çok teşekkür ederim. Kendine şimdiye kadar hep sert bir sesle konuşan ve böyle güçlü olduğuna inanan biri olarak,  8 haftanın sonunda içimdeki sesin ne kadar yumuşadığını, kendimle olmanın hatta kendim olmanın ne kadar keyifli ve hafif hissettirdiğini görüyorum. Zorlandığım anlarda “ah canım benim” diyebilmek, gerektiğinde “Hayır buna izin vermeyeceğim” diyerek harekete geçmek, kendi elimi tutmak meğer hep ihtiyaç duyduğum şeymiş. Esas güç, şefkatin ta kendisiymiş. İyi ki Merve ile bu yolda yürüdüm. Kendisine çok teşekkür ederim. 

Hazal, 25, Danışman

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;