Kendi Terapistin Olmak


Dünyaca ünlü Budist Öğretmen Robina Courtin, 6 Mayıs Perşembe akşamı saat 20:00’de, Merve Karakuş’un ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez bizimle buluşuyor! 

Robina Courtin “Kendi Terapistin Olmak” başlıklı bu etkinlikte dinleyenlere aşağıdaki konuları aktaracak: 

  • Budist Psikolojinin Temelleri (Fundamentals of Buddhist Psychology) 
  • Budist Teoriye göre Zihin ve Mutluluk (Budist Theory of Mind and Happiness) 
  • Zihnimizi ve onun potansiyelini keşfetmenin önemi

Robina Courtin daha sonra günlük hayat için pratik öneriler paylaşacak ve katılımcıların sorularını yanıtlayacak. 

BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Etkinlikle İlgili Önemli Bilgiler: 

– Etkinlik Zoom platformu üzerinden online canlı gerçekleşecektir. 

– Etkinlikte ardıl Türkçe çeviri yapılacaktır (Robina Courtin’in konuşma hızı simültane çeviri için uygun olmadığından ardıl çeviri dediğimiz, önce kendisinin konuştuğu daha sonra çevirmenin çeviri yaptığı yöntemle ilerlenecektir)

– Etkinlikte kayıt alınacak ve daha sonra da izlenebilmesi için tüm katılımcılarla paylaşılacak.

– ÖNEMLİ: Bilet satışları 5 Mayıs Çarşamba 22:00’de kapanacak ve 6 Mayıs Perşembe sabah saat 10:00’da Zoom bağlantı bilgileri ve etkinlikle ilgili diğer tüm detaylar e-posta ile gönderilecektir.

– Bu tarih ve saatten sonra halen size etkinlik e-postası ulaşmamışsa, öncelikle e-posta kutunuzda istenmeyen/junk e-mail bölümünü kontrol etmenizi rica ediyoruz. E-posta halen yoksa, merve@mervekarakus.com adresinden Merve Karakuş’a ulaşabilirsiniz. 

– Etkinliğin tüm geliri, etkinlik giderleri düşüldükten sonra, Robina Courtin’a iletilecektir. Kendisi dünya genelinde katıldığı etkinliklerden elde edilen tutarları Kar Amacı Gütmeyen yardım kuruluşlarına ve projelere bağışlamaktadır. Yani ödediğiniz bilet ücreti dünyanın bir yerinde Robina Courtin’in uygun gördüğü bir projeye kendisi tarafından bağışlanacaktır. 

Robina Courtin Kimdir?

1944 yılında Melbourne Avustralya’da doğdu. Tibet Budizmi’nin Gelugpa Okulu ve Dalai Lama’ya yakınlığı ile bilinen Budist Öğretmenler Lama Yeshe ile Lama Zopa Rinpoche’yi takip etmektedir. 

Courtin, gençlik yıllarında, 1960’ların sonlarında Londra’da yaşarken Feminist aktivist oldu ve 1970’lerin başında mahkum hakları için çalıştı. 1972’de Melbourne’a geri döndü. New York ve Melbourne’da yaşarken dövüş sanatları eğitimleri almaya başladı. 

1976’da Queensland’de Lama Yeshe ve Lama Zopa Rinpoche tarafından verilen bir Budizm kursuna katıldı. Lama’larla (Budist terminolojide öğretmen demek) tanıştıktan sonra hayatı radikal bir şekilde değişti. 

1978’de Dalai Lama’nın yaşadığı ve sürgündeki Tibet Hükümetinin de yer aldığı, Hindistan Dharamsala’da McLeod Ganj kasabasında bulunan Tushita Meditasyon Merkezi’nin yöneticisi olarak görev yapmaya başladı. Aynı dönemde hayatına Budist Rahibe olarak devam etme kararı aldı.

1987 yılına kadar Amerika’daki Wisdom Publications’ın Yayın Yönetmeni ve 2000 yılına kadar Mandala Dergisi’nin Editörü olarak görev yaptı. Bu dönem ve sonrasında onlarca kitabın editörlüğünü yaptı. Yayınevi ve Dergi’deki görevlerinden ABD ve Avustralya’daki hapishanelerde öncelikle idam cezası veya müebbet hapis cezası bulunan mahkumlarla çalıştığı Liberation Prison Project‘i (Hapishaneye Özgürlük Projesi) başlatmak için ayrıldı.

Hayatı ve mahkumlarla yaptığı çalışmalar, Chasing Buddha ve Key to Freedom adlı belgesel filmlerine konu oldu. Chasing Buddha filmi Avustralya Sundance Film Festivali ve birçok festivalde ödüller aldı. 

Robina Courtin bugün dünyada en çok tanınan batılı Budist öğretmenlerden biridir. Hayatını yıl boyunca; Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya arasında seyahat ederek, Budist ve Budist olmayan gruplara, bazen de Google gibi büyük şirketlere Budizm, Budist Felsefe, Budist Psikoloji, Zihin, Mutluluk ve Anlamlı Bir Hayat Yaşamak konularında konuşmalar yaparak, eğitimler ve inzivalar düzenleyerek geçirmektedir. 

Robina Courtin Resmi Web Sitesi

https://robinacourtin.com/ 

Youtube Kanalı

https://www.youtube.com/channel/UCZZvRQmnXU5SrxRFyHBM9UQ 

Chasing Buddha Belgesel Filmi Resmi Sitesi

https://chasingbuddhafilm.com/ 

Liberation Prison Project Resmi Web Sitesi

https://liberationprisonproject.org/ 

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;

widget -->