Hepimiz biliriz ki minnet duyduğumuzda ve kendimizi halinden memnun hissettiğimizde daha neşeli ve dengede olup yaşamdan daha fazla keyif alırız. Tabii ki neşeli ve dengede olmanın huzuru yanında zorlayıcı duyguları hissetmek de normaldir.

Belki de hayat; keyif duyma, şükran dolu hissetme, kendimizden memnun olma halini fark edip büyümenin yanı sıra aynı zamanda zor durumlarda, acı veren duyguları da itip çekmeden onların bilgelikle içinden geçebilmenin dengesini kurmaya davet etmektedir bizi. İnsan olma deneyiminin içindeki tüm halleri anlamak için.

Ben bunun için “dans” ifadesini kullanmayı seviyorum. Mindfulness pratiği yapmak işte içimizdeki bu dansı anlamamız için bize yardım ediyor. Ve kendi içimizdeki dansı anladığımızda, aynı dansın diğer insanların da içinde olduğunu fark ediyoruz. Bu da hem kendimizle kurduğumuz hem de hayatı paylaştığımız, bir şekilde hayatımızda olan, uzak ya da yakın olduğumuz, iletişim kurduğumuz diğer insanlarla olan ilişkilere, daha sağlıklı temellerde, daha şefkatli, anlayışlı bakış açılarıyla bakmamızı sağlıyor.  

Diğer yandan biliyoruz ki neyi pratik edersek, neyi tekrar edersek onu güçlendiriyoruz. Yani minnet, şükran, memnuniyet de pratik edilebilen ve uygulandıkça güçlenen duygu durumları. 

Peki günlük yapılacak bir pratikle bu şükran duygusunu ve memnuniyet hissini güçlendirebilir miyiz? 

Bu yazıda sizlerle Mindfulness eğitimlerimde de öğrettiğim, Donald Altman’ın “The Mindfulness Toolbox” kitabında yer alan “Memnuniyet Pratiği” konusunu paylaşmak istiyorum. 

Bu pratikte var olmayan bir şeyi yaratmıyoruz. Sadece halihazırda hayatımızda olanlara biraz daha dikkatle bakıyoruz. Memnuniyet Pratiği ile günlük hayatın içinde olan küçük mutlulukları çok daha kolay fark ettiğinizi göreceksiniz. 

Memnuniyet Pratiği nedir?

Memnuniyet Pratiği kendi içinde dört unsurdan oluşuyor. Uygulama zamanı olarak her günün sonunda veya uykuya geçmeden önce yapmak isteyebilirsiniz. 

Pratiğin orijinali İngilizce ve baş harflerini okuduğunuzda “GLAD” yani “memnun” kelimesi ortaya çıkıyor. Bu nedenle sizinle İngilizce başlıklarını da paylaşmak istedim.

1. G- Gratitute – Şükür: Bugün minnet duyduğunuz bir şeyin farkına varın. 

Bu adımda gün içinde varlığından minnet duyduğunuz bir şeyi hatırlayabilirsiniz. Temel ihtiyaçlarınızın karşılanmış olması mesela temiz su, yeterli yiyecek, başınızın üzerinde bir çatı olması, yeteri kadar sağlıklı bir bedende olmak gibi bir durum seçebilirsiniz. Ya da anlamlı bir ilişki, anlamlı bir iş, yardımsever arkadaşlarınızın, ailenizin varlığını hatırlamak da yine bu adım için örnek olabilir. 

2. L – Learned – Öğrenme: Bugün öğrendiğiniz yeni bir şeyi hatırlayın. 

Bu büyük bir şey olmak zorunda değil. Belki kendinizle ilgili öğrendiğiniz bir şey olabilir, belki tekrarlayan bir düşüncenizi fark ettiniz, belki bedeninizde bir duygunun yansımasını ilk kez fark ettiniz ve kendinizle, deneyiminizle ilgili farkındalığınızı geliştirdiniz. Belki de uzun süredir tanıyor olsanız da bir başkasıyla ilgili yeni bir şey öğrendiniz. Bu adımda bugün öğrendiğiniz ve daha önce bilmediğiniz bir bilgi de örnek olabilir. Açık bir merakla gününüze baktığınızda o gün yeni bir şey öğrendiğinizi göreceksiniz. 

3. A- Accomplishment – Başarı: Bugün başardığınız bir şeyi fark edin. 

Bize başarılar büyük şeyler olmak zorunda gibi gelebilir. Oysa o gün ufak da olsa efor harcadığınız bir şey, başladığınız, tamamladığınız veya onun için küçük de olsa bir adım attığınız bir projeniz veya sabah yatağınızı toplamış olmak, sağlıklı öğünler tüketmiş olmak, yeteri kadar uyumak, yeteri kadar su içmiş olmak da başardığınız şeylere birer örnek. 

4. D – Delight – Zevk: Bugün olan hoş ve zevkli bir durumu hatırlayın. 

Gün içinde sizi gülümseten, mutlu eden ufak bir şeyi fark etmek yeterli olabilir. Gördüğünüz bir resim, bir fotoğraf, okuduğunuz bir espri, içtiğiniz kahvenin kokusu, sabah eve dolan gün ışığının yansımaları, belki teninizde hissettiğiniz güneş, belki bir an odanın içindeki sessizliğin huzurunu fark etmiş olmak. Yine bu adımda o gün olan bize keyif veren büyük bir şey olmasını beklemeden, mevcutta, halihazırda olanları fark ediyoruz. 

Evet “Memnuniyet Pratiği – GLAD” aslında Mindfulness eğitimi almış birçok insanın eğitim içinde öğrendiği ve uygulama olarak da verilen bir pratik. Bu anlamda GLAD resmi olmayan bir Mindfulness pratiği. Belki gün sonlarında, akşam yemek sonrası çayınızı yudumlarken ya da uykuya hazırlanırken birkaç dakikanızı ayırıp uygulamak istersiniz.

“Bugün varlığı için şükrettiğim bir şey, öğrendiğim bir şey, başardığım bir şey ve bana keyif veren bir şey.” Bunları her gün fark etmek, hatırlamak, hayatınızda neleri değiştirirdi? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenilik ve etkinliklerden haberdar olmak için;

widget -->